• GRUPA BIAŁA 2018

Grupa Biała 2018

1. sierpnia spod katedry w Łomży na szlak pątniczy wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska (PPŁ) na Jasną Górę, a w parafiach pielgrzymi Grupy Białej duchowo uczestniczyli w wędrówce do Maryi. Gruba Biała nazwę zawdzięcza swojemu patronowi św. Janowi Pawłowi II.

Pielgrzymi Duchowi modlą się za pątników zmierzających do Częstochowy, ponieważ z różnych przyczyn fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce. W naszej parafii, w dniach 1-14 sierpnia o godzinie 20.00 Grupa Pielgrzymów Duchowych (w liczbie ok. 100 osób), spotykała się na wspólnej Eucharystii i modlitwie apelowej.

2. sierpnia z inicjatywy ks. Piotra został zorganizowany wyjazd na trasę pielgrzymki. Dwudziestu czterech Pielgrzymów Duchowych z entuzjazmem zareagowało na propozycję jednodniowego wyjazdu do Ostrowi Mazowieckiej, aby z pielgrzymami 34. PPŁ przejść jeden etap pielgrzymki.

O godzinie 7:15 wraz z ks. Arturem wyruszyliśmy w drogę. Po przybyciu do Ostrowi Mazowieckiej ujrzeliśmy wielu uśmiechniętych pielgrzymów, którzy wbrew naszym przypuszczeniom nie byli zmęczeni. O godz. 9.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Tadeusz Bronakowski. Napełnieni Słowem Bożym wraz z grupą żółto-brązową udaliśmy się w długą, ponad 20 kilometrową trasę przemarszu do miejscowości Sadowne. Podczas wędrówki spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi, którzy podarowali nam wodę i przygotowali posiłki. Wyjątkowym widokiem były osoby wychodzące na trasę przemarszu, aby pomachać nam ręką na powitanie i uśmiechnąć się do każdego pielgrzyma. Było to ogromne wsparcie dla każdego z nas. Ich radość i miłe spojrzenie dodawało nam sił na kolejne kilometry drogi. Po 18.00 wszyscy cali i zdrowi dotarliśmy do celu. Ten dzień był dla z nas czasem ogromnej łaski. Intencje zapisane w naszych sercach były motywacją do dalszej drogi, mimo bólu i upału, który z każdą minutą było coraz większy. Mimo tego, że pokonaliśmy tylko jeden z dwunastu etapów pielgrzymki jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy iść i modlić się razem z pątnikami podążającymi na Jasną Górę.

W naszych sercach pojawiło się pragnienie, aby kolejny raz towarzyszyć pielgrzymom zmierzającym na Jasną Górę. Codziennie wspieraliśmy ich naszą modlitwą, ale 13. sierpnia ponownie spotkaliśmy się na trasie pielgrzymki. 50-osobowa grupa z naszej parafii dołączyła do pątników w miejscowości Żuraw, aby na ostatnim etapie wesprzeć ich naszą obecnością i razem pokłonić się Królowej Polski. Każdy pielgrzym ofiarował trud wędrówki w intencjach zapisanych w sercu. Pielgrzymka była dla nich momentem zastanowienia się nad życiem, odpoczynkiem od codzienności, a przede wszystkim spotkaniem z Bogiem i umocnieniem wiary. Kilkunastodniowe pielgrzymowanie w sierpniowym słońcu jest bardzo trudne i bolesne, ale tylko w aspekcie ludzkim.

W wymiarze duchowym jest to wyjątkowy czas łaski, całkowitego oddania się i ufności Bogu. Pielgrzymi każdego dnia przechodzą kilkadziesiąt kilometrów i czują zmęczenie, ale budząc się rano są gotowi iść dalej, ponieważ z każdą chwilą zbliżają się do najlepszej Matki Maryi. Ostatniego dnia wędrówki ich serca wypełnia ogromna radość, zapominają bólu. Wiedzą, że było ciężko, ale owoce pielgrzymowania będą wielkie.

Na trasie pielgrzymki można spotkać wiele osób, którzy z Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską idą kolejny raz i zachęcają, aby przełamać się i wyruszyć razem z nimi. Niech ich słowa będą zachętą dla wszystkich, którzy myślą o przyszłorocznej pielgrzymce. Do zobaczenia za rok!

Roberta Kapelewska
więcej o pielgrzymce...