• REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

Msza dla dzieci

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

REKOLEKCJE

Naszym tegorocznym rekolekcjonistą wielkopostnym był Ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Tegoroczne rekolekcje, były poświęcone RODZINIE w trzech odsłonach:

dzień I – modlitwa

Na rodzinie spoczywa obowiązek wychowania dzieci w wierze; przykład rodziców, dziadków, będzie dawało dziecku wzór do naśladowania. Do nas, jako rodziców, Ks. Tomasz postawił mocne pytanie: czy wasze dzieci mogą spotkać was na modlitwie? czy pamiętają cię klęczącego czy pijanego? modlącego czy wylewającego pomyje na współmałżonka?

Przykład rodziców, nieustanna troska o obecność dzieci w kościele, nawet w dorosłym wieku, wyda kiedyś owoce w życiu dziecka. Dlatego warto żyć duchem wiary, modlitwy i sakramentów.

dzień II – wychowanie

Ks. Tomasz mówił o wychowaniu w rodzinie. O tym, że cała rodzina wychowuje się nawzajem. Rodzice chcąc wychować odpowiednio dzieci, sami muszą podjąć proces samodoskonalenia i dojrzewania oraz wzajemnej komunikacji. Podstawą wychowania dla rodziców chrześcijańskich jest Dekalog i II. Przykazania Miłości.

Rodzice mają zadbać, by dzieci miały swoje marzenia, plany i uczyły się je stopniowo realizować, ponieważ mają realizować swoje, a nie plany rodziców. Ks. przypomniał nam także, że dziecko nie może być wyręczane przez nas, rodziców. A następnie podkreślił wartość rodziny wielopokoleniowej nazywając ją „skarbem i najlepszą przestrzenia wychowawczą”.

dzień III – miłość małżeńska

Ks. rekolekcjonista podkreślił, że prawdziwej miłości małżonkowie mają uczyć się od Boga. Tak, jak Bóg przebacza nam, tak my winniśmy przebaczać sobie nawzajem. A jaka powinna być miłość, to w piękny sposób ukazuje Hymn o Miłości (Rz).

Kapłan zwrócił również szczególną uwagę na jubileusze małżeńskie, które są pięknym czasem do wyrażania i odnowienia miłości małżeńskiej. Myślę, że licznie zgromadzeni małżonkowie obecni na eucharystii o godz. 9.00 i 18.00 z radością odnowili wzajemną MIŁOŚĆ; a wzajemny pocałunek był pięknym uwieńczeniem tego pięknego czasu

Ks. Tomku dziękujemy Ci za cenne Słowo Boże, oby wydało w nas piękne owoce miłości małżeńskiej i rodzinnej!

Ps. Jeżeli ktoś z Was chciałby utrwalić słowo głoszone przez Ks. Rekolekcjonistę warto zainteresować się książką pt. „Nie zgubić drogi do nieba”, której autorem jest ks. Tomasz Grabowski.