• SPRZĄTANIE CMENTARZA

Sprzątanie cmentarza

Wnętrze z widokiem na chór

TROSKA O CMENTARZ

Na przestrzeni wieków, niezależnie od wyznawanej religii, miejsca pochówków zmarłych były otaczane wielkim szacunkiem.

Troska o nagrobki i cmentarze w sposób szczególny dotyczy chrześcijan, którzy odprowadzają ciała swoich zmarłych na miejsca poświęcone przez Kościół. Ta troska jest bardzo konkretnym świadectwem wiary w życie po śmierci oraz wyrazem miłości okazywanym swoim najbliższym z rodziny, przyjaciołom, znajomym, duchownym i osobom życia konsekrowanego oraz bohaterom narodowym.

Cmentarz jest często „kroniką” społeczności lokalnej i obrazem stanu duchowego każdej parafii.

Stawiając, remontując i sprzątając pomniki, każdy wierny powinien troszczyć się o zachowanie porządku na grobach i całym terenie cmentarza.

WIZNA

Wiele cmentarzy, także cmentarz w Wiźnie jest nie tylko miejscem świętym, ale także miejscem historycznym; dlatego podlega ochronie konserwatorskiej.

Na przełomie kwietnia i maja 2018 roku w naszej parafii, łącznie ok. 150 osób przyszło sprzątać miejscowy cmentarz. Swój czas poświęcili zarówno starsi, jak i dzieci; nawet całe rodziny. Zaległości jest wiele, ale przy systematycznej corocznej trosce cmentarz może stać się pozytywną wizytówką naszej parafii.

Ucząc młode pokolenie szacunku i dbałości o cmentarz mamy szansę, że kiedyś sami spoczniemy na zadbanym cmentarzu. Dbajmy o te święte miejsce nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku.

Dziękując osobom zatroskanym o porządek na cmentarzu, proszę wszystkich parafian i gości o zachowanie należnego porządku i sprzątanie wszystkich śmieci wyłącznie do pojemników.

ks. Piotr