• PIELGRZYMKA DO WILNA

PIELGRZYMKA

Wnętrze z widokiem na chór

Pielgrzymka do Wilna 2018

9 czerwca 2018 roku o godz. 3.40 wyjechaliśmy sprzed kościoła na pielgrzymkę autokarową do Wilna, w liczbie 49. pątników wraz z ks. proboszczem.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od klasztoru Sióstr Miłosierdzia Bożego (które prowadzą jedyne na Litwie hospicjum), później cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej (to część dawnych murów obronnych miasta), do którego swoje pierwsze kroki, w Wilnie, powinien skierować każdy Polak.

W kaplicy przed cudownym obrazem ks. Piotr sprawował mszę św. w intencji parafian z Wizny. Nasza przewodniczka pani Alina Obolewicz w bardzo rzeczowy, ciekawy i pełen humoru sposób opowiedziała i oprowadziła nas po zaułkach tego pięknego i wielowyznaniowego miasta. Byliśmy również w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wojciecha, w kościele o. Bernardynów, św. Anny oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wstąpiliśmy również do prawosławnej cerkwi Świętego Ducha. Ostatnim punktem zwiedzania był cmentarz polski na Rossie, gdzie złożone jest serce naszego wielkiego rodaka Marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz wielu innych sławnych, a także zasłużonych dla Polski bohaterów i wieszczów narodowych.

W Wilnie znajduje się około 36. kościołów. Starówka miasta podzielona jest obecnie na cztery dzielnice zamieszkiwane przez katolickich Litwinów, Polaków, protestanckich Niemców, Żydów i ortodoksyjnych Rosjan. Przeplata się tu wiele kultur, wiele narodowości. Wilno nazywane jest często małą Europą w jednym mieście. Warto to zobaczyć na własne oczy i przekonać się jak piękne i bogate historycznie, kulturowo i architektonicznie jest Wilno bliskie sercu wielu Polaków kiedyś i dziś.

Było coś dla ducha, ale i dla ciała również, zjedliśmy wspólnie obiad na jednej z najwyższych wież telewizyjnych w Europie (wysokości 326 m) z widokiem na panoramę Litwy.