Kurs Nowe Życie

„Jesteś sekretarką mojego miłosierdzia,
wybrałem cię na ten urząd w tym i przyszłym życiu.
Tak chcę, pomimo wszystkich przeciwności,
jakie ci stawiać będą; wiedz,
że upodobanie moje nie zmieni się” (Dz. 1605).

W dniach 4/5. października 2019 roku uczestniczyliśmy w dniach skupienia przygotowujących nas do godnego przyjęcia relikwii Apostołów Miłosierdzia: św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. Ks. Michała Sopoćki.

Słowo Boże wygłosili do nas Kapłani z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży: Ks. Robert Śliwowski (duszpasterz młodzieży) i Ks. Robert Bączek (wikariusz biskupi).

Ważnym elementem przygotowania, poprzedzającym moment wprowadzenie relikwii, było nocne czuwanie parafian przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy adoracyjnej.

Relikwie pierwszego stopnia (cząstki kości) „ex ossibus” zostały umieszczone w specjalnych kapsułach, a następnie w pięknie wykonanych relikwiarzach (ufundowanych przez wspólnotę „Gloriosa Trinita”).

Podczas sobotniej mszy mogliśmy ucałować relikwie św. s. Faustyny i bł. Ks. Michała. Uroczystości zakończyły się procesjonalnym wniesieniem relikwii do Kaplicy ADORACYJNEJ pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczęły w specjalnie przygotowanych relikwiarzach.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko był kierownikiem duchowym i spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej. Jako kapłan i wykładowca uniwersytecki pracował początkowo w Wilnie, a następnie od 1947 r. w Białymstoku. W życiu kapłańskim poświęcił się służbie idei Miłosierdzia Bożego i propagowania kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Ks. Sopoćko opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, a także powołał Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Ks. Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 r. w opinii świętości. Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku. W Sanktuarium odbyła się też jego beatyfikacja dnia 28 września 2008 r.

Św. s. Faustyna Kowalska (Helena Kowalska) urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Łodzi. W 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Bożego. W zakonie przyjęła imię Maria Faustyna. Pracowała jako kucharka, ogrodniczka i furtianka w kilku domach Zgromadzenia w Warszawie, Płocku, Wilnie, Krakowie. Zwykłym obowiązkom zakonnym towarzyszyły wizje i objawienia (po raz pierwszy 22 lutego 1931 r. w Płocku).

W kolejnych objawieniach Jezus polecił jej namalowanie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z napisem “Jezu, ufam Tobie”, chciał, aby założyła zgromadzenie, które będzie wypraszać dla świata Boże miłosierdzie, przekazał jej tekst Koronki do Bożego Miłosierdzia, chciał też aby czcić moment Jego konania na krzyżu w Godzinie Miłosierdzia, i aby pierwsza niedziela po Wielkiej nocy była obchodzona w Kościele powszechnym jako Święto Miłosierdzia Bożego.

Swoje wizje i rozmowy z Jezusem opisuje s. Faustyna w “Dzienniczku” – jednym z najwybitniejszych dzieł mistyki chrześcijańskiej. Zmarła na gruźlicę 5 października 1938 r. w klasztorze Zgromadzenia w Łagiewnikach. 18 kwietnia 1993 r. papież Jan Paweł II beatyfikował, a 30 kwietnia 2000 r. kanonizował apostołkę miłosierdzia Bożego.

Więcej nt. Apostołów i kultu Miłosierdzia Bożego możemy przeczytać na następujących stronach:

Adonai

Łagiewniki