• UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

CMENTARZ PARAFIALNY

...Tak naprawdę ludzie nie odchodzą na zawsze. Dwa światy – żywych,

i umarłych - przenikają się i oddziałują na siebie. Nie ma umarłych, tylko ci, co odeszli...

Ks. Jan Twardowski

W ciągu całego roku przeżywamy dni radości i niepowodzeń, są też inne - pełne refleksji i smutku. 1. i 2. listopada to dzień, kiedy przychodzimy na cmentarz, zapalamy znicze, tęsknimy i wspominamy w modlitwach naszych bliskich zmarłych.

Jest to szczególny czas zadumy nad tym, że wszystko co ziemskie przemija, a śmierć jest końcem ale i zarazem początkiem nowego życia. Nie zależnie od miejsca i czasu każdy z nas ma w pamięci kogoś bliskiego, kogoś kto odszedł do domu Pana.

W Polsce Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzone jest w sposób uroczysty, pamiętajmy aby nadal kultywować tą tradycję, która jest wyrazem pamięci oraz oddania szacunku zmarłym.

W Kościele Katolickim Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest od IX wieku. Święto ustanowił na 1. listopada papież Grzegorz IV w 837 roku. Litania do Wszystkich Świętych śpiewana podczas procesji na cmentarz, jest jedną z najstarszych modlitw kościoła katolickiego.